Tarihçemiz

Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan ve çok sayıda sektörü doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen turizm sektörünün son yıllarda büyük bir atılım surecine girmiştir. Alternatif turizm çeşitlerinin yaygınlaştırılarak dört mevsim boyunca turizm politikalarının uygulanmaya başlanması ile birlikte, ülkemizin hedefleri doğrultusunda gelecek yıllarda Türkiye’ye gelen turist sayısının ve elde edilecek turizm gelirin daha da artırılması amacı belirlenmiştir. Belirlenen bu hedefler paralelinde Doğu Karadeniz Bölgesi sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra tarihsel ve arkeolojik zenginlikleri ile de Türk turizminin yeni turistik çekiciliklerinden birisi olmuştur. Ancak bir bölgenin turistik açıdan gelişebilmesinin en önemli unsurlarından birisi turistik çekiciliklerinin yanı sıra eğitilmiş eleman ihtiyacını karşılayan eğitim kurumlarının varlığıdır.
 
Meslek yüksekokulumuz 1988 Yılında Trabzon Meslek Yüksekokulu bünyesinde İktisadi ve İdari Programlar Bölümümde Turizm ve Otelcilik Programı olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Turizm ve Otelcilik Programına ilk öğrenci kaydı ise 1989-1990 Eğitim-öğretim döneminde yapılmış ve ilk mezunlarını Eylül 1991 tarihinde vermiştir. KTÜ Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu 2547 sayılı Yüksek öğretim Yasasının 2880 sayılı kanunun 7/ d-2 ve 7/h maddeleri uyarınca 10.09.2003 tarih 1852/019205 sayı ile 2003 yılında kurulmuştur. Üniversitemiz Turizm Eğitimi ve Uygulama Merkezindeki eğitim biriminin yapımının tamamlanması ile Yüksekokula bağlı Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, 2002-2003 döneminde bu merkeze taşınmıştır. Aynı dönemde Turizm Eğitimi ve Uygulama Merkezi işletmesi de Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokuluna devredilerek, yönetimi Yüksekokulumuz öğretim elemanlarınca yürütülmeye başlanmıştır. Ayrıca bu süreçte Seyahat, Turizm ve Eğlence Hizmetleri programı da açılarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
 
Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının Turizm Eğitimi ve Uygulama Merkezine taşınması ile buradaki konaklama, restoran ve kafeteryanın da okulun uygulama birimleri haline dönüştürülmesi ile programda eğitim gören öğrencilerin teori ile pratiği birleştirerek kaliteli eğitim almalarının yanı sıra Üniversitemiz personeline kaliteli hizmet sağlamak amaçlanmıştır. Ancak Meslek yüksekokulumuzun KTÜ bünyesinden ayrılarak 18.05.2018 tarihinde yeni kurulan Trabzon Üniversitesine bağlanmasıyla mevcut yerinden Fatih Kampüsündeki İletişim Fakültesinin binasına taşınmıştır. Devam eden süreçte Aşçılık Programı açılmış olup Covid-19 pandemisi nedeniyle henüz öğrenci alımına başlamamıştır